petak, 3. srpnja 2009.

Testovi za trudnoću

Test urina

Kad žena posumnja da je trudna, vjerojatno će otići u ljekarnu nabaviti test urina. Prednost te metode je očita: test vrlo jednostavno možete napraviti sami kod kuće te brzo saznati jeste li trudni. Svi ti testovi funkcioniraju na istom principu: testne crte utvrđuju nalazi li se u urinu "hormon trudnoće" HCG (humani korionski gonadotropin). Koncentracija tog hormona prvih se tjedana trudnoće udvostručuje svaka dva dana. Nekih tjedan dana nakon oplodnje taj se hormon može očitati u urinu. Testne crte sadrže antitijela koja reagiraju pri kontaktu s hormonom HCG. Testovi urina (npr. Femtest, Cyclotest, Viola) mogu se nabaviti u ljekarnama po cijeni od 60 do 120 kuna.

Obično su testovi urina 99 posto sigurni. Doduše, rezultati mogu biti netočni ako, npr., urin kapne na polje za rezultat ili ako je test bio neispravno uskladišten. Netočne razultate mogu uzrokovati i drugi hormoni, slični HCG-u, ili propisani lijekovi, poput antidepresiva. Osim toga, žene prije testa ne bi smijele piti puno tekućine, jer vrijednost HCG-a može oslabiti. Ako ne možete izdržati i zbog znatiželje napravite test prerano, rezultat može biti razočaravajući: sve dok koncentracija HCG-a nije dovoljno visoka da bi se mogla očitati, test će biti negativan - čak i ako ste zapravo trudni.

Čak i ako (više) niste trudni, rezultat može biti pozitivan, a HCG prisutan. Najvjerojatnije je jajna stanica bila oplođena, ali se nije ugnijezdila.

"Klasičan" test na trudnoću

Postoje razni testovi urina. Klasični test daje pouzdane rezultate već prvi dan izostanka menstruacije. Test se može napraviti u bilo koje doba dana i noći.

Korištenje testa vrlo je jednostavno: ili nekoliko sekundi držite testne trakice pod mlazom urina ili se urin prikupi u čistom spremniku te se u njega umeću testne trakice. Dok se na kontrolnom polju već nakon minute pokazuje je li test ispravno učinjen, u polju za rezultat se nakon oko tri minute pokazuje najčešće plus ili minus, odnosno, jeste li ili niste trudni. Ako želite biti apsolutno sigurni, ipak trebate ponoviti test ili dogovoriti pregled kod ginekologa.

Digitalan test na trudnoću

Digitalna varijanta (npr. Clearblue za 70-tak kuna) u načelu funkcionira poput običnog testa. Razlika je samo u zaslonu, na kojem se odmah pokazuje radi li se o trudnoći. Rezultat "trudni ste" ili "niste trudni" ispisuje se riječima, čime se spriječava zabuna. Ako je test neispravan, pokazuje se odgovarajući znak. Test se može napraviti do četiri dana prije očekivane menstruacije, ali rezultat je pouzdan tek od prvoga dana njezina izostanka.

Test za rano otkrivanje trudnoće

Ovaj test funkcionira potpuno isto kao obični testovi na trudnoću, samo što očitava i sasvim niske primjese hormona HCG. Stoga ga možete napraviti već desetak dana nakon spolnog odnosa, odnosno četiri dana prije očekivane menstruacije. Važno: za takav test morate koristiti jutarnji urin! Samo u jutarnjem urinu može se dokazati i najmanja koncentracija HCG -a. Ipak, test za rano otkrivanje trudnoće uvijek je samo "probni rezultat". Naime, ponekad je prerano za očitavanje nekih hormona. Stoga test trebate ponoviti nakon nekoliko dana. Cijena testova za rano otkrivanje trudnoće (npr. Viola) također se kreće od 60 kuna naviše. Ovi testovi, naravno, postoje i u digitalnoj verziji.

Samo kod ginekologa: krvni test

Ginekolog putem krvnih pretraga također može utvrditi nalazi li se u krvi hormon trudnoće HCG. Taj hormon prisutan je u krvi već šest do devet dana nakon oplodnje. Osiguranje ne pokriva ukupne troškove koji iznose oko 120 kuna. Kod ginekologa se također obično prvo radi test urina, a samo u rijetkim slučajevima radi se krvni test.

Izvor:
-http://www.roditelji.hr/zelim-bebu/dolazi-beba.html

Trudnoća uz posao


Preko 50 posto radno aktivne populacije čine žene. Više od 40 posto žena tijekom trudnoće ne napušta posao. Razlozi su najčešće socijalne, ekonomske, organizacijske ili osobne naravi. Osim bojazni od gubitka posla, smanjenja dohotka, nastoji se slijediti razvoj struke. Vezano uz to, gubitak trudnoće ili rađanje djeteta s različitim, većim ili manjim oštećenjima mogu biti uzrokovani predviđenim utjecajima radnog mjesta. Pri procjeni učinaka radnog mjesta na ishod trudnoće, osim učinaka samog radnog mjesta treba, zbog nastalih fizioloških promjena organizma zaposlene trudnice, obratiti pozornost na specifičnosti njihovih interakcija.



Ako je radno mjesto dobro prilagođeno fiziologiji žene, žena u trudnoći može raditi svoj dotadašnji posao, osim zadnjih 6-8 tjedana, kad se očekuje pad radnog kapaciteta. Većina trudnica koje rade isključivo ili pretežno u istom položaju tijela teže podnose dulje zadržavanje u bilo kojem prisilnom položaju: sjedećem, stojećem ili nagnutom.
Najviše straha i zabrinutosti trudnice uzrokuju različita zračenja. Ionizirajuća zračenja izazivaju oštećenja djeteta bez učinaka na trudnicu. Ozračenje oplođene jajne stanice, kao i njezinih ranih razvojnih stadija, obično završava smrću ploda ili pobačajem. Ozračenje u kasnijim razvojnim fazama može uzrokovati nepravilnosti u razvoju različitih organa ili organskih sustava. Vrsta oštećenja ovisi o tome koji se organ u trenutku ozračenja nalazi u intenzivnoj fazi razvoja. Najopasniji su prvi tjedni trudnoće, kada žena najčešće i ne zna da je trudna.
I za velik broj kemijskih tvari prepoznat je nepovoljan učinak na ishod trudnoće te su odgovarajuće mjere zaštite na radu odavno u primjeni. Spontani pobačaji i prerani porođaji te rađanje djece s različitim oštećenjima povezani su najčešće s profesionalnom izloženošću trudnica organskim otapalima, teškim metalima, različitim pesticidima. Među kemijskim tvarima, u uvjetima profesionalne izloženosti, pozornost treba obratiti na kemoterapeutike, te neophodnost opreza pri rukovanju jer mogu ugroziti zdravlje osobe koja s njima radi i nepovoljno utjecati na ishod trudnoće u svim stadijima.

Osim toga, intenzivna psihička uzbuđenja, praćena promjenama tonusa vegetativnog živčanog sustava, utječu na krvožilni sustav. Dolazi do poremećaja optoka krvi u posteljici te smetnji prolaza tvari neophodnih za razvoj ploda. Posljedica su spontani pobačaji, zastoj u rastu i niska porođajna težina. Liječnici su u svome radu suočeni sa zabrinutošću zaposlenih trudnica o mogućim štetnim učincima njihovih radnih mjesta na ishod trudnoće. Pokušavajući pri tome izbjeći bilo kakvu odgovornost, oni često posežu za bolovanjem. Gdje se znaju štetnosti radnih mjesta, potrebno je pratiti njihove razine u odnosu na razine dopuštenih vrijednosti izloženosti na radnim mjestima. Iako vrsta posla ima izvjesnu ulogu u bolovanju trudnica, nije jedini i odlučujući čimbenik. Kako rad, uvjeti rada, način rada i radni okoliš, tako i osobine trudnice te socijalni, ekonomski i organizacijski kontekst važni su čimbenici. Izmijenjenim psihofizičkim sposobnostima zaposlene trudnice treba prilagoditi radno mjesto jer u protivnom ostaje neizbježna alternativa - bolovanje.

Izvor:
-http://www.moh.hr/hr/zdravlje-za-sve/trudnoca-uz-posao1/

Rani simptomi trudnoće



Bez obzira da li želite zatrudniti ili mislite da ste već trudni, može biti prilično frustrirajuće čekati na odgovor. Mnoge žene ne mogu podnijeti čekanje između ovulacije i menstruacije i žele čim prije saznati jesu li trudne.
Ako ste stvarno nestrpljivi u očekivanju odgovora, iznenaditi će vas činjenica da će vam vaše tijelo samo dati odgovor ako ga pažljivo osluškujete!
Neke žene osjete rane simptome trudnoće već nekoliko dana nakon začeća, a druge ništa ne osjećaju niti nakon nekoliko tjedana trudnoće.
Ako sumnjate da ste trudni i ako osjećate neki ili sve od dolje pobrojanih simptoma, posjetite čim prije svog ginekologa.

Pa što su rani znakovi trudnoće?

Mučnina/ povraćanje

Još poznato po nazivu jutarnja mučnina, može se pojaviti vrlo rano u trudnoći, čak i prije nego primjetite da ste u drugom stanju. Mnoge žene pomisle da su se otrovale hranom ili da ih lovi gripa. Iako se zove jutarnja mučnina, može se pojaviti u bilo koje doba dana, u mahovima ili može trajati cijeli dan i noć. Česti i mali obroci vam mogu pri tom pomoći. Mučnina se može pogoršati ako ste gladni, pa bi bilo dobro da uvijek imate nešto za prigristi pri ruci (probajte sa krekerima). Refleks povraćanja u trudnoći je lako izazvati, pa vas čak i jednostavno pranje zuba može dovesti do školjke.

Pojačano osjetilo mirisa i okusa

Mnoge žene postanu osjetljivije na svakodnevne mirise, a hrana kao što je čaj, kava ili tost mogu izazvati mučninu. Vaše osjetilo okusa se može dramatično promijeniti, pa možda više nećete moći jesti hranu ili piti pića koja inače volite. Možete također osjetiti i okus metala u ustima.

Učestalo mokrenje

Ovo može početi već u prvom tjednu trudnoće. Možda ćete mnogo češće nego je to uobičajeno trčati na WC, čak i tijekom noći. Kako će vam se maternica naglo povećavati nakon oplodnje, pritiskati će mokraćni mjehur i javljati će vam se potreba za mokrenjem. Isto tako možda će vam urin potamniti i imati jači miris nego je uobičajeno. To vam je znak da trebate piti više vode. Ako osjetite bol ili peckanje prilikom mokrenja, razgovarajte sa liječnikom jer to može biti znak upale ili infekcije.

Napetost u grudima

Često žene u ranom stadiju trudnoće osjete da su im se grudi povećale i postale izuzetno napete. Bradavice isto tako mogu narasti i postati jako osjetljive, a boja može im potamniti. Isto tako vene vam mogu postati izraženije - sve u pripremi za dojenje.

Umor

Možda ćete se vrlo rano u trudnoći, sve do kraja prvog tromjesečja osjećati jako iscrpljeno. Ovo je rezultat porasta razine HCG, vrlo visoke razine progesterona i povišene tjelesne temperature. Probajte se ne umoriti uz sve te hormonalne promjene, povraćanje i mokrenje.

Izostanak menstruacije /grčevi / bolovi u leđima/ glavobolje

Većini žena ovo mogu biti prvi znakovi trudnoće – prvih nekoliko tjedana možda ćete imati grčeve i osjećaj da ćete svaki čas dobiti menstruaciju. Grčeve često prati bol u leđima. Naravno, sve grčeve i krvarenje, čak i lagano, odmah morate javiti svom liječniku. Trudnice mogu imati i češće glavobolje koje su opet rezultat velikih hormonalnih promjena.

Lagano krvarenje

Oko 8 do 10 dana nakon ovulacije neke žene mogu imati lagano krvarenje, koje se može poklopiti sa vremenom kada bi vam uobičajeno počelo menstrualno krvarenje. Neke čak to mogu i zamijeniti za slabu mjesečnicu. Ovo krvarenje može biti rezultat usađivanja oplođene jajne stanice u maternicu.

Vrtoglavica/ nesvjestica

Zbog činjenice da trudnoća utječe na osjetilo mirisa i okusa trudnice nenamjerno izbjegavaju hranu i preskaču obroke. Ovo uzrokuje niske razine šećera što može dovesti do vrtoglavica i nesvjestice. Ako stojite duže vrijeme pojačani pritisak maternice na arterije u nogama može dovesti do pada krvnog tlaka, što isto tako rezultira vrtoglavicom i nesvjesticom.

Zatvor

Kako bi se apsorbirale sve hranjive tvari koje su potrebne vašoj bebi za rast, hormoni trudnoće usporavaju metabolizam, što može dovesti do zatvora. Probajte jesti čim više svježeg voća i pijte mnogo vode kako bi to izbjegli.

Nervoza

Nije nikakvo čudo što se trudnice lako uznemire u ranom stadiju trudnoće sa svim tim hormonima koji im luduju po tijelu, te uz podnošenje umora i mučnine. Ako se nađete u stresnoj situaciji i osjećate da ćete izgubiti strpljenje, probajte napraviti nekoliko laganih vježbi, više se odmarajte i hranite se zdravo i uravnoteženo.

Žgaravica

Iako se žgaravica i problemi sa probavom obično vežu za kasnije stadije trudnoće, kod nekih se žena mogu se pojaviti u ranijem razdoblju. HCG usporava probavu, što znači da vam je trbuh dulje pun. Želičane kiseline se zbog toga mogu vratiti u ezofag ili čak u grlo uzrokujući nelagodu i mučninu. Ovo se može ublažiti lijekovima, pa se posavjetujte sa liječnikom koje možete koristiti. Izbjegavajte tešku ili začinjenu hranu navečer jer vam može pojačati problem.

Promjene u tenu

Možda ćete primjetiti na licu prišteve koji su rezultat hormonalnih promjena. Ovaj problem se često ustabili do drugog tromjesečja. Također postoji mogućnost da vam potamne madeži zbog povećane pigmentacije kože.

Pojačan iscjedak

Mnoge trudnice primjete da imaju pojačani gusti bijeli iscjedak. Ovo je normalno u trudnoći. Ali ako primjetite neobičan miris ili svrbež, obavezno se javite svom liječniku.

Gubitak težine

Možda ćete se iznenaditi, ali tokom prvog tromjesečja trudnoće možete izgubiti na težini. Ovo je rezultat smanjenog apetita, što je normalno. Ipak razmislite o zdravijoj prehrani i izbjegavajte alkohol. Nemojte se čuditi ako dobijete komplimente na račun izgleda od ljudi koji ne znaju da ste trudni.

Izvor:
-http://www.zena.hr/clanak/trudnoca/rani_simptomi_trudnoce/95.aspx

Jutarnje mučnine u trudnoći

Slatke muke

Jutarnje mučnine, taj tako prepoznatljiv simptom trudnoće, javljaju se kod skoro 70% trudnica, češće kod prvorotkinja i onih koje imaju višeplodnu trudnoću. Neka novija istraživanja pokazuju da su im sklonije mršave žene. U prosjeku, mučnine u trudnoći počinju s nekih 5,5 tjedana, a traju uglavnom do 12. tjedna. Kod jednog broja žena mogu potrajati nešto duže – do 16. tjedna. Postoji i mali broj trudnica koje ova neugoda prati kroz čitavo razdoblje trudnoće, ali takvih je vrlo malo (često je u pitanju višeplodna trudnoća). Iako se većinom koristi termin jutarnja mučnina, ove tegobe se mogu javljati i tijekom poslijepodneva i uvečer ili čak tijekom cijeloga dana. Ipak, rijetko toliko utječu na prehranu trudnice u toj mjeri da bi mogla narušiti pravilan razvoj bebe.

Uzroci

Neki od mitova koji se vežu uz mučnine jest, na primjer, da je mučnina dobar znak trudnoće. Iako ima nešto više spontanih pobačaja u skupini trudnica bez mučnina, ne znači da s njihovim trudnoćama nešto nije u redu ako se osjećaju dobro. S druge strane, mit je i često navođeni uzrok da mučnine nastaju zbog majčinih negativnih osjećaja prema trudnoći. Kako ipak sve trudnice ne doživljavaju mučninu i povraćanje, emotivni faktori mogu pridonijeti nastanku ovih tegoba. Tjelesni ili mentalni umor povećavaju mogućnost napadaja mučnina, posebno kod višeplodnih trudnoća. Još uvijek nije poznat točan uzrok mučnine, i sve što se zasad može reći jest da je uzrokuju hormoni. Neki čak tvrde da je to odgovor organizma na zagađenja i toksine, iako je to dosta klimava teorija. Neke su majke sklonije mučninama ukoliko imaju raniju povijest želučanih problema ili migrena, također ukoliko nose blizance. Mnogi su mogući uzroci, na najčešći su "krivci" placenta, fetus i želudac koji se sporije prazni. Visoka razina hormona trudnoće ß-hCG (humani korionski gonadotropin) u krvi tijekom prvog tromjesečja trudnoće mogao bi biti jedan od razloga pretjerane stimulacije centra za mučninu i povraćanje u mozgu. Svaka tri dana njegova se količina dva i pol puta poveća. Svojim djelovanjem na žuto tijelo on održava opskrbu estrogenima i progesteronom i sprečava menstruaciju te time održava trudnoću. Hormoni također uzrokuju bržu potrošnju šećera u krvi što izaziva osjećaj gladi i mučnine. Drugi razlozi koji bi mogli biti odgovorni za nastanak mučnine su neredovita i nezdrava prehrana, previše kiseline u želucu i manje uspješna probava uslijed opuštanja mišićnog tkiva probavnog trakta pod utjecajem visoke razine drugog značajnog hormona tijekom rane trudnoće - progesterona.

Iskustva

Da ne pomislite kako samo Vi prolazite kroz to neugodno razdoblje, pročitajte kako su se s mučninama nosile i kako su ih zapamtile naše mame s foruma:

«Poznat je termin jutarnje mučnine. No zašto bih ja bila kao sve ostale? Najgore mi je navečer. Molim bilo kakav recept za ublažavanje te strahote.» (Tami)

Tami, naravno, nije jedina mama koja je više problema imala u poslijepodnevnim satima. Naime, prema studijama, učestalost mučnina kod trudnica je nešto češća ujutro, ali može se pojavljivati u bilo koje doba dana.

«Meni je bilo muka ako mi je želudac bio poluprazan, pa mi je pomagalo jedino da ga održavam stalno punim. A to se poslije i primijetilo na meni jer sam se zaokružila već na početku trudnoće.» (Marija)

Ono što je Mariji pomoglo obično je zaista spas broj jedan. Često i malo jesti može pomoći i mučnini i žgaravici. Uz ovu promjenu u načinu prehrane pokušajte smanjiti unos tekućine tijekom obroka pa pijte vodu između jela. Manje masne i zasitne hrane, a više voća, ili suprotno tome, suha hrana kao što su krekeri može biti Vaš spas.

Ako je upravo jutro kritično, savjetujemo Vam: budite brži od mučnine.

«Pojesti kreker još u krevetu, bez podizanja da ga doneseš... Onako, daveći se njime u ležećem položaju, izmrviti ga po sebi, još malo ostati ležati i nakon deset-petnaest minuta tek ustati.» (Lilly)

Kao što kaže izreka: «Mama zna najbolje» - ako Vas već na prvi pogled neka hrana odbija ili Vam, blago rečeno, smrdi - nemojte niti pomisliti da je jedete.

Raznim mamama pomogle su razne stvari: neke su čak ispričale kako im je pomogao seks, drugima mirisanje limuna... Ono što sigurno «prolazi», barem kod žgaravice, probajte grickati bademe ili kod nas sve manje egzotični đumbir, bilo kao kekse od đumbira ili kao naribani korijen pomiješan s nekim osvježavajućim voćem, ujedno i povećajte unos B vitamina kojeg ima i u oplemenjenim jogurtima.

Kako si pomoći

  • Ne žurite s ustajanjem iz kreveta. Izbjegavajte nagle pokrete. Preduhitrite napadaj mučnine tako da kraj kreveta pripremite nešto za grickanje: krekere, integralne kekse, dvopek, rižine pločice, grožđice …
  • Ukoliko pijete ili pušite sada je pravi trenutak da prestanete jer cigarete osim što štete bebi pogoršavaju i mučninu. Izbjegavajte jake začine i teške mirise. Dok kuhate uključite napu ili odškrinite prozore. Izbjegavajte prženje hrane jer miris masnoće i pržene hrane mogu također pogoršati mučninu. Rezanje luka i čišćenje ribe prepustite drugima.
  • Posebno pazite na zdravu prehranu. Nemojte biti gladni niti se pretrpavati hranom. Potpuno prazan ili prepun želudac samo će pogoršati mučninu. Jedite češće, prije nego što osjetite glad, i u manjim obrocima. Kako bi se ublažili simptomi preporuča se češće uzimanje manjih obroka svježeg voća, kuhanog povrća, žitarica, krekera, mlijeka i mliječnih proizvoda te puno tekućine (npr. svježi sok od naranče). Bolje je šest malih obroka nego tri velika. Uvijek sa sobom nosite barem suhe krekere ako osjetite glad i kako se ne biste prejeli hrane koja vam škodi. Hrana bogata bjelančevinama i kompleksnim ugljikohidratima uspješno suzbija mučninu.
  • Uzimajte dovoljno tekućine, osobito ako je jutarnja mučnina praćena povraćanjem. Iako vam tekućina može izazvati osjećaj nadutosti, vrlo je važno da u ovom razdoblju ne dehidrirate. Kao što smo već ranije napomenuli, nemojte piti tekućinu za vrijeme obroka, jer će vam to povećati osjećaj nadutosti. Pijte vodu, razrijeđene sokove voća i povrća ili biljni čaja između obroka. Korisni su i mliječni napici i juhe. Ako vam uzimanje tekućine također stvara mučninu, jedite čvrstu hranu s visokim sadržajem vode, kao što su svježe voće i povrće.
  • Mirišite limun, naranču ili grejp. Mirisi agruma mogu pomoći u ublažavanju mučnine. Probajte i pepermint bombone ili čaj od mente.
  • Dodatno uzimajte vitamine i minerale predviđene za trudnice, posebno ako povraćate, da nadoknadite izgubljeno. Vrlo često vitamini koje pijete sadržavaju željezo koje «teško» sjeda na želudac. Ne pijte ih na prazan želudac. U dogovoru s liječnikom koji Vam je prepisao određeni pripravak pokušajte promijeniti preparat koji pijete ili ga barem pijte kasnije u danu. Vitamin B6 u dozi od 50 mg može olakšati tegobe. Druge lijekove protiv jutarnjih mučnina uzimajte samo ako vam to prepiše vaš liječnik. Postoje i homeopatski pripravci koji mogu ublažiti mučninu, a i akupresurne narukvice koje pritiskujući akupresurne točke na unutarnjem dijelu zgloba olakšavaju mučninu.
  • Ne iscrpljujte se. Smanjite stres. Stres može potaknuti ili pogoršati mučninu. Ne planirajte previše dnevnih obaveza, uskladite ih s realnim mogućnostima. Ne zamarajte se nevažnim stvarima. Razgovarajte s bliskim osobama o svojim osjećajima, ne držite probleme ili tjeskobu u sebi. Odmarajte se. I tjelesni i emotivni umor pooštravaju tegobe. Uzmite više vremena za spavanje i opuštanje.

U svakom slučaju, sve dok unosite dovoljno tekućine u organizam, iako možda ne dobivate na kilaži - nemojte se brinuti - uskoro ćete se osjećati bolje Ako pak zbog mučnina ne možete ni jesti ni piti, ako jako često povraćate i u vremenu od 24 sata ne možete ništa zadržati u sebi (niti tekućinu) prijeti vam dehidracija. Obavezno se javite liječniku. Statistike pokazuju da je kod 7 od 2.000 trudnica jutarnja mučnina s povraćanjem tako izražena da je potrebno liječenje. Nikad ne uzimajte lijekove protiv mučnine bez prethodne konzultacije s vašim liječnikom.

Izvor:
-http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=148&Show=1128

Pravilna prehrana u trudnoći









Što točno znači jesti za dvoje?

Zasada to još nije potrebno. Dodatnu energiju za bebu - dakle kalorije iz ugljikohidrata ili masti - buduće majke naime trebaju tek od četvrtog mjeseca trudnoće. A čak im i onda treba samo oko deset posto (oko 250 kalorija) više nego inače. To su po prilici mali sendvič sa sirom i jedna jabuka.

Od početka trudnoće ipak raste potreba za hranjivim tvarima. Tako trudnica ima povećanu potrebu za bjelančevinama (za 20 posto), kalcijem (za 30 posto), cinkom (za pet posto), vitaminom B2 (za 36 posto), željezom (za 100 posto), folnom kiselinom (za 30 posto) i za jodom (za 15 posto).

Zdrava prehrana (ne samo u trudnoći) sastoji se od sljedećih skupina namirnica:

Počnite od integralnih žitarica

Integralne žitarice neka budu baza zdrave prehrane, isto vrijedi i za kruh te tjesteninu - samo integralno jer takvi proizvodi sadrže velike količine korisnog vitamina B.

Povrće, voće i salata

S povrćem, voćem i salatom unosite malo kalorija, ali i određenu količinu hranjivih i balastnih tvari. Svakako svaki dan iskoristite bogati izbor u supermarketima - bilo za namirnice koje ćete spremiti u tavi, jesti ih sirove, kao voćnu salatu, bilo da ćete od njih praviti sok. Konzumacija sezonskog voća i povrća štiti vas od mnogih štetnih tvari i od bezvrijednog zelenja koje je stiglo tko zna otkuda.

Mlijeko i mliječni proizvodi

Pola litre mlijeka dnevno idealno je za opskrbu kalcijem i bjelančevinama. Ne volite mlijeko? Rezani i tvrdi sir, desert od svježeg sira ili jogurt punovrijedan su nadomjestak.

Meso i jaja

Meso sadrži bjelančevine, željezo i vitamine B. Zato liječnici preporučuje oko 100 grama mesa dnevno ili dvije do tri porcije tjedno. Prirodno uzgojeno meso ili jaja često su skuplji, ali većinom hranjiviji. Vegetarijanci jedu više krumpira, mliječnih i integralnih proizvoda.

Riba

Omega-3-masne kiseline mogu spriječiti spontani pobačaj.

Konzumacija morske ribe jednom do dva puta tjedno ne samo da potiče opskrbu jodom, već je i izvor visokovrijednih bjelančevina; k tome su sleđ i skuša bogati visokovrijednim omega-3-masnim kiselinama. I pomažu danskim znanstvenicima u sprečavanju spontanih pobačaja. Dakle: neka riblje žemlje, smotani marinirani sleđ i ostale riblje delicije postanu dijelom vašeg jelovnika!

Ipak oprez: naviknite se doznati podrijetlo ribe i svakako izbjegavajte tunu i sličnu ribu dubokih mora. Takva riba može sadržavati otrovnu živu.

Masti i ulja

Masti i ulja ima različitih vrsta: ulje repice, maslinovo ulje, ulje od pšeničnih klica, orahovo ulje, laneno ulje ili sojino ulje sada će vam uistinu goditi, a svako od njih sadrži korisne sastojke za mamu i bebu.

Napitci

Pijte puno tekućine - to vrijedi i ili pogotovo za buduće majke. Dvije litre mineralne vode bogate kalcijem bile bi optimalne za vaš organizam. Ne volite li mineralnu vodu, posegnite za voćnim sokovima s mineralnom vodom, biljnim i voćnim čajem ili bezalkoholnim pivom. Dodatni učinak: ako konzumirate punovrijedne namirnice i pijete puno tekućine, crijevo koje u trudnoći lako naginje tromosti, počinje dobro funkcionirati.

Čemu zapravo tablete s folnom kiselinom?

U trudnoći se potreba za folnom kiselinom udvostručuje.

Folna je kiselina jedan od najvažnijih vitamina u prva tri mjeseca trudnoće. Tijelo je treba za metabolizam, staničnu diobu i stvaranje crvenih krvnih tjelešaca. U slučaju pomanjkanja folne kiseline središnji živčani sustav fetusa može se nedovoljno razviti. U ekstremnom slučaju posljedica mogu biti rascjep kralježnice (spina bifida) ili druge malformacije. Folnu kiselinu unosimo u organizam preko hrane - ima je naprimjer u kelju, zelenoj salati, integralnim proizvodima, sojinim sjemenkama i jajima. Budući da se u trudnoći ta potreba ipak udvostručuje, zdrava prehrana sama po sebi nije dovoljna. Idealno bi čak bilo uzimati tablete s folnom kiselinom već oko osmog tjedna prije (planiranog) začeća djeteta.

Sljedeće su namirnice najstrože zabranjene:

  • alkohol ne dolazi u obzir.
  • sirovo ili samo djelomično obrađeno meso te sirova riba. Oni bi mogli sadržavati neke uzročnike bolesti kao što su toksoplazme i listerija. Zato u sljedećim mjesecima vrijedi pravilo: nema tartara, nema sushija - ali neke vrsta mesa kao što su salama, dimljeni mesni namaz ili soljeno i dimljeno meso zasad su tabu.
  • neprerađeno mlijeko i mliječni proizvodi te meki sir također mogu biti zaraženi listerijama. Zato izbjegavajte camambert, romadur i brie te kiselo mlijeko, ovčji sir, kozji sir, ricottu ili fetu.
  • jaja bi se trebala jesti samo ako su dobro termički obrađena kako bi se spriječila zaraza salmonelom.

Koliko se smijem udebljati?

Nekad prije vrijedilo je sljedeće pravilo: između devet i dvanaest kila. Ipak su vremena tih strogih pravila prošla. Onaj tko je na početku trudnoće vitak, smije se udebljati više nego neka punija žena - ali u redu je sve između sedam i 18 kila.

Nemojte se zabrinuti ako ćete u prvim tjednima trudnoće više mršavjeti nego se debljati jer uzbuđenje ili jutarnja mučnina utječu na želudac: dobivanje na težini za očekivati je tek od četvrtog mjeseca trudnoće - oko 300 grama tjedno, u posljednjim tjednima oko pola kilograma. Ako se pak neka žena premalo deblja, postoji opasnost da beba gladuje.

Punašne žene često strahuju od sljedećeg: prekomjerna težina povećava rizik oboljenja od povišenog krvnog tlaka ili trudničkog dijabetesa. Usprkos tome sada nije pravo vrijeme da započnete s dijetom - ona bi mogla dovesti do toga da je beba nedovoljno opskrbljena svim onim što joj je potrebno. Liječnik će vam dati savjet kako najbolje postupiti.

Kako smije rasti moj indeks tjelesne težine?

BMI na početku trudnoće Preporučeni rast težine tijekom trudnoće
Nizak (manji od 19,8) 12,5 do 18 kilograma
Srednji (19,8 do 26) 11,5 do 16 kilograma
Visok (viši od 26) 7 do 11,5 kilograma

Pomama za čokoladom i kiselim krastavcima - samo klišej?

Ne, to je sasvim normalno. Za to su krivi hormoni koji na početku trudnoće uzrokuju turbulencije u organizmu. Stoga se ne čudite ako vam pozli od mirisa kave ili ako hitno morate pojesti kiseli krastavac ili čokoladu s nugatom. Hormoni naime mijenjaju vaše osjetilo njuha i slinu. Tako se naprimjer slatko i kiselo u ustima neutraliziraju.

Neodoljive želje? Nemojte biti prestrogi prema sebi!

Čak i da vam se jako često strašno jede nezdrava hrana, ne morate se brinuti. Vitamini i minerali koji eventualno manjkaju mogu se nadomjestiti sredstvima koja služe kao dodatak prehrani. Multivitaminska tableta doduše nije ukusna kao svježi ananas ili tanjur sirove hrane. Ali u trudnoći je ipak najvažnije da ste zadovoljni i sretni. Tko se stalno opterećuje zdravom prehranom, ne čini uslugu ni sebi ni bebi. Radije se potrudite to nekako nadomjestiti.

Naš savjet: A ako neodoljivu želju za slatkim ne možete obuzdati? Čokoladu si povremeno slobodno možete priuštiti. Slastica s nešto manje kalorija svakako je sladoled. K tome još sadrži i kalcij - i zato je gotovo uvijek obvezatan na vašem jelovniku.

Izvor:
-http://www.roditelji.hr/trudnoca/zdravlje-i-fitness/prehrana-u-trudnoci.html