nedjelja, 21. lipnja 2009.

Brusnica

Najčešći oblik u kojem možete konzumirati ovo iznimno hranjivo i zdravo voće je sok. Ono što brusnice izdiže iznad ostalog bobičastog šumskog voća, njihov je učinak na očuvanje zdravlja.


Kao i borovnica, brusnica potječe iz Sjeverne Amerike, a njena ljekovita svojstva su poznavali još američki starosjedioci. To nam je najbolji dokaz da često spominjanje brusnice nije nikakvo pomodarstvo.


Brusnica

Brusnica - obilje zdravlja

Zahvaljujući visokoj koncentraciji vitamina C, brusnice imaju kiselkast okus. Plod se (osim kao sok) može konzumirati i svjež, osušen, smrznut ili pak može služiti kao umak ili dodatak raznim jelima (npr. patki sa sosom od brusnica... mljac!). Plodovi su posebno bogati (uz klasične vitamine A i C, kalij i vlakna) različitim zaštitnim tvarima kao što su bioflavonoidi (snažno antioksidativno djelovanje čime se smanjuje rizik od karcinogenih oboljenja). Antioksidansi pomažu kod prevencije kardiovaskularnih bolesti, a hipurična kiselina predstavlja prirodni antibiotik s izraženim djelovanjem protiv gljivica (antifungalna svojstva). Antocianini i proantocianidi pomažu kod obnavljanja stanica odgovornih za osjetilo vida. Uza sve to, brusnice imaju izrazito male količine šećera, te djeluju na snižavanje glukoze u krvi, što pogoduje dijabetičarima.

Istraživanja znanstvenika pokazuju da tri čaše soka od brusnica dnevno povećavaju razinu antioksidansa u plazmi preko 120%! Tom se konzumacijom u krvi podiže razina 'dobrog kolesterola' (HDL), te se na taj način rizik od bolesti srca i krvnih žila smanjuje za velikih 40%.

No, ono zbog čega su brusnice postale pravi 'hit', zapravo je njihovo blagotvorno djelovanje na različite upale i infekcije urinarnog trakta.


Kako brusnica djeluje?

Najčešća i najnezgodnija bakterija urinarnog trakta, E. Coli, lijepi se na stijenke urinarnog sustava. No, sok od brusnica na neki način sprječava lijepljenje opasnih bakterija za endotel stanica urinarnog trakta, te ih urin lakše izbacuje iz tijela.

Novija istraživanja pokazuju i djelovanje nekih sastojaka iz brusnica na još jednu opasnu bakteriju, Helicobactera Pylori, koja je u najvećem postotku uzročnik čira na želucu.

Usprkos tolikim korisnim svojstvima brusnice, nikako nemojte biti 'sam svojim liječnikom'. Ukoliko mislite da već imate infekciju urinarnog trakta (osjećaj pečenja ili bolovi u trbuhu kao najčešći simptom), svakako posjetite i liječnika. Svaka infekcija može dovesti do ozbiljnih komplikacija.

Stopostotni se čisti sok od brusnica prije svega može nabaviti u trgovinama zdravom hranom. Cijena nije mala, ali svatko će znati procijeniti koliko mu je zdravlje važno.

A da ne bi sve zvučalo kao lijek: prolazite li blizu Severina na Kupi, siđite s autoputa i pitajte gdje se može pojesti pita od brusnica. Svi će vas poslati na mjesto gdje će vaše nepce uživati u kolaču prepunom tog voća. Nekoliko regija u Hrvatskoj bilo bi idealno za uzgoj brusnica i Hrvatska bi tim proizvodom mogla ostvarivati znatne godišnje prihode na domaćem, a pogotovo na stranim tržištima, no barem zasad nema nekakvog posebnog sluha za razvoj ove, inače izuzetno unosne poljoprivredne grane.

Izvor:
-http://www.beautymag.net/prehrana/hrana/voce/brusnica

Nema komentara:

Objavi komentar