nedjelja, 21. lipnja 2009.
Orah
Orah je podrijetlom iz Azije, gdje i danas na podnožjima Himalaje postoje šume oraha. U Europu su ga prenijeli rimski legionari.
Ruski znanstvenik Mičurin nazvao je orah voćka - kombinat zbog toga što se od njega koristi sve: lišće, pupoljci, mladi orasi, ljuska mladih oraha, zreli plodovi i drvo. Bere se od početka svibnja do kraja lipnja.
S obzirom na izgled, orah podsjeća na ljudski mozak te su ga u stara vremena smatrali lijekom za mozak.
U svom sastavu jezgra oraha sadrži najviše ulja 55-65%, koje se sastoji od zasićenih masnih kiselina 7%, jednostruko nezasićenih masnih kiselina 10% i višestruko nezasićenih masnih kiselina 44%, gdje je linolna kiselina zastupljena sa 38%; ne sadrži kolesterol.
Važan je izvor visokovrijednih bjelančevina 15% te ugljikohidrata 10% i 6,5% biljnih vlakana. Mladi orah sadrži 25% vode, a suhi samo 5%. Energetska vrijednost u 100 je grama 2898 kJ (690 kcal). Plod oraha bogat je i vitaminima grupe B - B1, B2, nijacinom, naročito folnom kiselinom 66 mg%, vitaminom E, vitaminom A, a ima i nešto vitamina C. Nedozreli plodovi sadrže puno vitamina C, ali se tijekom sazrijevanja taj sadržaj znatno smanjuje. Bogat je mineralima: kalijem, magnezijem, fosforom, kalcijem, željezom, cinkom, a sadrži i klor, sumpor, mangan, bakar.
Prehrambena vrijednost
• Velika je prednost oraha je da se mogu dugo čuvati orah je sjemenka, a jede se njezina jezgra
• Orah je bogat bjelančevinama(16%) i mastima (58%)
• U orasima su nađeni i flavonoidi, tvar antioksidativnog djelovanja, koje pomažu u borbi protiv karcinoma i srčanih bolesti
• Uopće nije upitno da orasi sadrže veliku količinu kalorija.
• Bogati su ugljikohidratima-18%
• Orasi imaju malu glikemičnu vrijednos, što znači da izgaraju sporo, pa ne izazivaju nagli porast inzulina
• Sadrže veću količinu magnezija(145 ma u 10 dag), kalij, kalcij i željezo te mangan, bakar, cink, flour i jod
• Orasi užegnu jer sadrže veliku količinu masnoća(62%), međutim taj proces ne postoji kod oraha u ljusci jer sadrži alfa tokoferol koji štiti masnoće od oksidativnih promjena
• Ulje dobiveno iz zrelog ploda upotrebljavalo se protiv grčeva probavnog sustava, ali i za vanjsko liječenje rana
Izvori: -www.zzjzpgz.hr --Tina Ivković-Balja, dr.(knjiga- Zdravlje u voću)
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar